A NÉBIH, mint szakhatóság tájékoztatja a lakosságot:
Lakott (bel)területen rókára lőni nem lehet. Mérget használni is tilos, csak ún. élve fogó csapdák használatát kérheti bárki a vadásztársaságtól, amennyiben a telke megfelelő védelméről maga előzetesen hiába gondoskodott. Csapda kihelyezése tehát megoldható, de csak és kizárólag ingatlanon belül.
Ha egy róka foglyul esik, az ingatlan tulajdonosának értesítenie kell a társaságot, aki elszállítja az állatot. Mérget és fegyvert – akár légpuskát – tehát saját telkén sem használhat senki róka ellen, mert ez bűncselekmény.
A róka általában kerüli az embert, nem agresszív vele szemben, a kutyára sem támad rá, inkább elszalad előle. Ha rókát látunk lakott területen, alapvetően nincs mitől tartanunk, és teendőnk sincs. Nem kell félnünk, de természetesen nem szabad etetnünk, és ne próbáljuk megsimogatni vagy megfogni, ne kergessük, egyszerűen hagyjuk békén.
Többnyire táplálékkeresés miatt jönnek be a faluba, de aztán maguktól visszatérnek a saját területükre, a természetes élőhelyükre.
A lakosság nem szokta meg, hogy lakott területen is találkozhat rókával, pedig a változó életkörülményeik miatt egyre inkább számítani kell erre. A vadon élő állatok természetes élőhelyeinek fogyatkozása és a közterületekre kidobott élelmiszermaradékok egyaránt a lakott településrészekbe irányítják a rókákat.
Több szempontból is fontos, hogy a háztartási hulladékot, főleg a feleslegessé vált élelmiszermaradékot gondosan zárjuk el szemeteszsákokban és szeméttárolókban, továbbá éjszakára ne hagyjunk az udvaron vagy a közterületeken állateledelt macskák, kutyák számára, mivel a könnyen hozzáférhető élelem miatt a rókák is gyakrabban visszajárhatnak az emberek lakóhelyeinek környékére.
A rókák esetében általánosan ismert tény, hogy a veszettség hordozói lehetnek. Szerencsére Magyarországon a folyamatos vakcinázásnak köszönhetően a vadon élő rókaállományból szinte eltűnt ez a betegség.
Mikor gyanakodjunk mégis veszettségre?
• Ha az állat nappal is az ember közelébe megy, sőt a félelem jelei nélkül hagyja magát néhány lépésre megközelíteni, vagy akár megfogni;
• Ha embert vagy háziállatot (nem baromfit, hanem például házőrző kutyát) támad meg;
• Ha görcsrohamokat vagy bénulást (pl. állkapocs lógása) látunk rajta, vagy a fenti tüneteket követően elpusztul.
Ilyen esetben a helyi hatósági állatorvost kell értesíteni,
vagy a NÉBIH zöld számán, a 06 80/263-244 telefonszámon szükséges jelezni.
Lévainé Soós Klára Dr. Horváth Tímea
polgármester jegyző